B Ř E Z E N  2024

Prezentace Heleny Ryškové se zaměřila na řeku Svratku, hlavní tok, protékající Brnem. Připomněla její přítoky od Tišnova po její ústí do Dyje ve Věstonické nádrži VD Nové Mlýny, což jsou řeky, říčky a potoky Loučka, Besének, Bílý potok, Ponávka, Svitava, Bobrava, Litava a Jihlava.

                        Soutok Svratky (vlevo) a Svitavy

 

L E D E N, Ú N O R  2024

Schází se nás čím dál méně, ale my, co jsme vydrželi, si stále máme co říct.

Únorové setkání bylo výroční. Pozvání přijal ředitel Katastrálního úřadu pro Jm kraj pan Ing. Josef Kamera, který nás seznámil se současným stavem i výhledem do dalších let katastru a mapování v Jm kraji. Doc. Ing. Jiří Bureš, vedoucí Ústavu geodézie FAST VUT Brno nám pověděl novinky o vzniku České komory zeměměřičů (ČKZ) a kolegyně Ing. Helena Ryšková svojí prezentací připomněla loňská setkání. Za nepřítomnou pí Hofmanovou přečetla zprávu o hospodaření paní Jitka Přikrylová.
Těšíme se na jaro, snad bude i větší účast na našich besedách.  

 

P R O S I N E C  2023

Tradiční adventní setkání s koledami a tombolou.

     

L I S T O P A D  2023

Před patnácti lety, v květnu 2008, uspořádal Spolek zeměměřičů Brno několikadenní zájezd na XIV. Mezinárodní polsko-česko-slovenské geodetické dny do polského Gdaňsku. Cestou k Baltu účastníci navštívili řadu zajímavých míst, jako např. Vratislav, Lešno, Poznaň, Hnězdno, Biskupin, Toruň, Kwidzyn, Malbork a další. V rámci geodetických dnů se uskutečnila prohlídka Gdaňsku s průvodkyní a také výlet lodí na Helskou kosu. Zážitků bylo mnoho, nejen z odborných přednášek. O tom, jak cesta "hotelbusem" probíhala a co všechno účastníci viděli a zažili, pověděla jedna z nich, kolegyně Helena Ryšková.

        

                                             G D A  Ň  S  K

 

Ř Í J E N  2023

V brněnském okolí je mnoho krásných míst, která stojí za návštěvu. Kolegyně Helena Ryšková upozornila na některé z nich, kde se nacházejí křížové nebo poutní cesty. Každá z cest je jinak ztvárněná. V Černé Hoře je to klasická křížová cesta, tvořená 14 výklenkovými kapličkami. Vede ke kapli Sv. Rodiny na kopci Paseka (Zámecký vrch). Druhá z navštívených cest vede z Lelekovic ke kostelu Narození P. Marie ve Vranově. Jedná se však o Poutní cestu sedmi radostí Panny Marie. Je to sedm zastavení s kapličkami, na kterých jsou znázorněny výjevy z radostných událostí v životě P. Marie. Také třetí z vybraných cest je netradiční. Nachází se v Olešnici a nazývá se Křížová cesta bolestí regionu Olešnicka. Na každém ze 14 zastavení jsou znázorněny nejen symboly Kristova utrpení, ale také výjevy bolestných událostí zdejšího regionu. Poslední z navštívených cest je poblíž Níhova, vede na kopec Chochole a jednotlivá zastavení tvoří kameny s kovovými prvky, znázorňujícími všech 14 zastavení.

      

 

Z Á Ř Í  2023

Na první schůzku po prázdninách jsme pozvali pana Ing. Michala Kuruce, Ph.D., z VUT. Přednesl velmi zajímavou přednášku o problematice modelování budov -  BIM (digitalizace stavebních procesů) a prezentoval výstupy konkrétních činností na Ústavu geodézie FAST VUT v Brně.

 

Č E R V E N  2023

Koncem května se v Sobotíně (okres Šumperk) konaly XXVII. Mezinárodní geodetické dny. Informaci o tomto setkání českých, slovenských a polských geodetů podala účastnice této odborné akce, Ing. Helena Ryšková.

                                        

K V Ě T E N  2023

Tipy na výlety: Kroměříž nebo Archeoskanzen Modrá + Velehrad?  Ukázali jsme si oba návrhy, asi zvítězí Kroměříž (pokud tedy vůbec někam pojedeme).

       

                       Kroměříž                                Archeoskanzen Modrá

D U B E N  2023

České tisícovky: V České republice je evidováno 396 hlavních a 189 vedlejších tisícimetrových vrcholů v šestnácti pohořích. Kolega Ing. Petr Morc se svojí ženou si vybrali z každého pohoří ten nejvyšší a postupně na ně vystoupili. A tak je zdokumentovali od Jeřábu v Hanušovické vrchovině s výškou 1003 m n.m. až po 1602 m vysokou Sněžku v Krkonoších a my jsme měli možnost vidět hezké fotky z jejich cest.

 

                 Jeřáb 1003 m n.m.                               Sněžka 1602 m  n.m.

 

B Ř E Z E N  2023

Zajímavá přednáška doc. Radovana Machotky z Ústavu geodézie FAST VUT "Kontrolní a kalibrační měření pro pokládku podmořských kabelů". Měření probíhalo na Tchaj-wanu, na lodi, a přednášející pověděl nejen o samotné práci, ale i okolnostech, které ji provázely. V  prezentaci jsme shlédli i řadu fotografií z Tchaj-wanu.

    

 

Ú N O R   2023

Výroční schůze. Ředitel KÚ pro Jm kraj Ing. Josef Kamera promluvil o současném stavu katastru a mapování v Jm kraji, doc. Ing. Jiří Bureš, Ph.D., vedoucí Ústavu geodézie FAST VUT Brno, o studiu geodézie na VUT a o činnosti ČSGK. Ing. Helena Ryšková svojí prezentací připomněla loňská setkání a paní Milada Hofmanová podala zprávu o hospodaření.

V březnu přivítáme pana doc. Radovana Machotku, který loni měřil na Tchaj wanu!

L E D E N   2023

Na prvním setkání roku 2023 jsme vyslechli velmi zajímavou přednášku Ing. Tomáše Volaříka, Ph. D., z Ústavu geodézie FAST VUT "Geodet v roce 2023+  - role geodeta v BIM (informační modelování budov a měst), 3D a digitalizaci stavebnictví." V prezentaci jsme shlédli také výsledky studentských diplomových prací.

P R O S I N E C  2022

Prosincová beseda se nesla ve znamení blížících se Vánoc. Kromě bohatého občerstvení byla i bohatá tombola, skoro každý něco vyhrál. Na závěr jsme se vyfotili a vzájemně si popřáli hezké Vánoce, dobré zdraví a hodně štěstí a optimismu do nového roku 2023.

        

L I S T O P A D  2022

Chorvatsko má mnoho přírodních i kulturních památek.   Božena a Petr Morcovi se s námi podělili o své dojmy ze zářijového zájezdu, kdy navštívili některé z nich: Plitvická jezera, Split, Šibenik a další. 

 

                  Plitvická jezera                                           Split

 Ř Í J E N  2022

Prezentace, kterou připravila kolegyně Helena Ryšková, ukázala některé brněnské stavební památky - Brno románské, gotické, renesanční a barokní

  

Románský kostel sv. Jiljí v Komárově           Gotický chrám sv. Jakuba

 

Renesanční Dům pánů z Kunštátu                     Barokní kašna na Zelném trhu

 

O Z N Á M E N Í

 Besedy v závěru roku budou opět druhou středu v měsíci, a to 12. 10., 9.11. a         14. 12. 2022.

Z Á Ř Í  2022

První poprázdninová beseda patřila opět vzpomínkám. Připomněli jsme si naše úspěšné zájezdy za posledních 10 let. 2012: Nové Město nad Metují a Broumov, 2013: Rožnov pod Radhoštěm, Radhošť, 2014: Polička, Svojanov a Moravská Třebová, 2015: Beckov, Čachtice a Štefánikova mohyla na Bradle, 2016: Kunětická hora a Kutná Hora, 2017: Třeboň, 2018: Litomyšl, 2019: Přečerpávací nádrž Dlouhé stráně, v letech 2020 a 2021 se zájezdy kvůli covidu nekonaly a letos v květnu to byl Žďár nad Sázavou.

Č E R V E N  2022

Na červnovém setkání jsme si připomněli zájezd do Žďáru nad Sázavou, a také život a odkaz architekta Jana Blažeje Santini-Aichla, zejména významné stavby na Moravě - Rajhrad, Křtiny, Zvole, Obyčtov, ale i v Čechách, např. je to zámek Karlova Koruna, Kladrubský klášter, Sedlec u Kutné Hory, Kolovratský palác v Praze a další. A uvažujeme o dalším zájezdu, který by se mohl uskutečnit na podzim.  

J A R N Í   Z Á J E Z D 

Ve středu 25. května 2022 jsme po delší době vyjeli na společný zájezd. Cílem byl Žďár nad Sázavou. Nejprve jsme navštívili zámek, bývalý cisterciácký klášter Studnice Blahoslavené P. Marie, s překrásnou bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, dílem slavného architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla a podívali se také do Studniční kaple. 

Odtud jsme vyšli na Zelenou horu a prohlédli si výjimečnou stavbu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého. Stavba s půdorysem ve tvaru pěticípé hvězdy vznikla díky plodné spolupráci opata žďárského kláštera Václava Vejmluvy a geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Tento vrcholný Santiniho výtvor byl roku 1994 zařazen na Seznam UNESCO.

  

         Zámek Žďár nad Sázavou       Kostel sv. Jana Nepomuckého, Zelená hora

Další zastavení bylo ve žďárském Domě kultury, kde se nachází úžasné Modelové království. Obří modelové kolejiště svým zaměřením a provedením je zcela výjimečné. Jsou zde reálné stanice, budovy a krajinné prvky z oblasti Vysočiny - Zelená hora, Pernštejn, viadukt Dolní Loučky, žďárské nádraží a mezi tím jezdí spousta vláčků, autobusů a jsou tu i zajímavé scénky ze života. 

      

Nakonec jsme jeli do Maršovic u Nového Města na Moravě na pozdní oběd v Maršovské rychtě

I když bylo celý den zataženo a občas pršelo, s výletem, nabitým zajímavými zážitky, jsme byli všichni spokojeni.

K V Ě T E N  2022

O vinařství a vinařských stezkách na Moravě nám přišel povědět pan Ing. Jiří Ježek z Ústavu geodézie FAST VUT. Přinesl s sebou na ochutnání i výborné vínečko. Škoda, že nás na besedy chodí čím dál méně, poslouchalo ho pouze 15 účastníků.

       

Zájezd do Žďáru nad Sázavou bude ve středu 25. května, odjezd v 8:00 hodin od Bohémy.

D U B E N  2022

Pro dubnové setkání připravila Helena Ryšková prezentaci o historii českých korunovačních klenotů. A taky jsme vymýšleli, kdy a kam pojedeme na zájezd. Pokud bude dostatečný zájem, mělo by to být 25. května 2022 do Žďáru nad Sázavou - zámek, Zelená hora, Modelové království (obří modelové kolejiště s námětem Vysočiny) případně ještě Nové Město na Moravě. Zatím je vše v jednání.

 

B Ř E Z E N  2022

Šťastný nový rok 2022! Po všech pandemických opatřeních se nám podařilo sejít až v březnu. Bylo to osmého, a tak náš předseda ve své úvodní řeči mimo jiné blahopřál ženám k jejich mezinárodnímu svátku. Potom kolegyně Helena Ryšková ve své prezentaci připomněla naše besedy v letech 2020 a 2021, Milada Hofmanová přednesla zprávu o hospodaření a Jitka Přikrylová zase vzpomněla na jubilanty. Následoval přípitek, pohoštění a volná zábava – za tu dobu, co jsme se neviděli, bylo o čem si povídat.

Příště bychom se měli sejít 12. dubna, kdy si povíme zajímavosti o českých korunovačních klenotech. A v květnu bude na programu přednáška o vinařství a vinařských stezkách, možná i s ochutnávkou moravského vína.

 

P R O S I N E C  2021

Vzhledem k přetrvávající covidové pandemii odpadá prosincové setkání našeho Seniorklubu. Věřme, že se po Novém roce situace zlepší a budeme se moci sejít v úterý 11. ledna 2022.

Vánoce plné radosti a lásky, pevné zdraví a dobrou mysl v roce 2022!

 

L I S T O P A D   2021

  

Program listopadového setkání byl dušičkový. Kolegyně Helena RYŠKOVÁ se ve své prezentaci věnovala brněnskému Ústřednímu hřbitovu (byl otevřen v roce 1883) a některým významným osobnostem, které jsou zde pohřbeny. Byli to umělci, vědci, ale také sportovci nebo průmyslníci, kteří se proslavili nejen v naší vlasti, ale i ve světě.

                 

             Hrobka řádu augustiniánů na Ústředním hřbitově v Brně.

                Jsou v ní pohřbeni  J. G. Mendel a Pavel Křížkovský.

 

Ř Í J E N  2021

Před dvěma lety jsme vyslechli zajímavou přednášku pana Mgr. Matouše JIRÁKA o Lichtenštejnských hraničních kamenech, tentokrát nám pan Jirák pověděl o Jubilejních památnících knížete Jana II. z Lichtenštejna. 

Kníže Jan II. z Lichtenštejna (*1840 zámek Lednice, †1929 zámek Valtice), doba vlády 1858 – 1929.

 Památníky byly vytvořeny v roce 1898 na všech revírech lichtenštejnského panství jako připomínka 40 let vládnutí knížete Jana II. z Lichtenštejna. V roce 1908 byly doplněny o tabulku připomínající dalších 10 let jeho vlády.

              

                              Památník u Adamova

 

Z Á Ř Í  2021

Dobrá zpráva:   Po roce se opět můžeme scházet! První schůzka Seniorklubu bude v úterý 14. září 2021, další budou následovat 12. 10., 9. 11. a 14. 12. 

 

P R O S I N E C  2020

Vzhledem k nouzovému stavu kvůli pandemii covidu-19 jsme se v závěru roku nemohli scházet. Věřme, že rok 2021 bude příznivější. 

RADOSTNÉ VÁNOCE 

A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2021!

 

Z Á Ř Í  2020

Přednáška doc. Ing. Radovana Machotky, Ph.D. byla o tom, jak vznikl kalendář, jak se během času měnil a zpřesňoval. Římský kalendář prošel od svého vzniku před skoro 3 000 lety velkými proměnami. Byl lunární, lunisolární i solární. Do kategorie lunisolárních kalendářů patří prakticky všechny známé kalendáře včetně gregoriánského, používaného od roku 1582, kdy nahradil kalendář juliánský.

   

Č E R V E N  2020

B E S E D A

Názvy ulic jsou nejen dobrým orientačním prvkem ve městě, ale odráží se v nich kulturní a společenské klima doby, kdy název vznikl. Každá změna politického režimu s sebou nesla i změnu pojmenování některých ulic. Jak se měnily názvy ulic a náměstí v Brně v průběhu času, shrnula přednáška Ing. Heleny Ryškové "Vývoj názvů brněnských ulic a náměstí od 13. století po dnešek".

         "KŘESTNÍ LIST" Masarykovy ulice:

       14. stol.                       platea Sellatorum + platea Judeorum (Sedlářská + Židovská)

        15. - 18. stol.                Sattlergasse + Judengasse (Sedlářská + Židovská)

        1836                            Sattlergasse + Ferdinandsgasse (Sedlářská + Ferdinandova)

        1839                            Ferdinandsgasse

        1918                            Masarykova

        1939                            Hermann-Göring-Strasse

        1945                            Masarykova

        1955                            třída Vítězství

       1968                            Masarykova

        1970                            třída Vítězství

        1989                            Masarykova

                                   

Příští beseda bude po prázdninách, ve středu 9. září, kdy nám pan doc. Radovan Machotka z VUT poví, Jak vznikl kalendář

 

D U B E N , K V Ě T E N   2020

Vzhledem k mimořádným opatřením v souvislosti s šířením nebezpečného koronaviru se dubnové ani květnové setkání neuskutečnilo.

Snad se to povede v červnu. 

                                

B Ř E Z E N  2020

BESEDA

Letos je tomu 120 let, co byla zahájena výuka zeměměřictví na české technice v Brně. O historii i současnosti výuky zeměměřictví – geodézie a kartografie – na FAST VUT v Brně nám přišel povědět pan doc. Ing. Josef Weigel, CSc.

                

V září 2019 oslavilo Vysoké učení technické v Brně 120. výročí od svého založení (původně Česká vysoká škola technická v Brně). Prvním oborem vyučovaným od roku 1899 bylo stavební inženýrství. V následujícím roce 1900 bylo zahájeno studium zeměměřictví, které při transformaci školy na Vojenskou technickou akademii v roce 1951 pro civilní potřeby zaniklo a obnoveno bylo až v roce 1969.

             Budova české techniky na Veveří ulici ve 20. letech 20. století

Zajímavou přednášku jsme vyslechli v „komorním obsazení“ – snad vlivem různých omezení kvůli šíření nebezpečného koronaviru nás bylo jenom asi deset.

Na dubnové besedě nás kolegyně ing. Helena Ryšková seznámí s vývojem názvů brněnských ulic. Snad se sejdeme ve zdraví.

L E D E N , Ú N O R  2020

VÝROČNÍ BESEDA

Druhou lednovou středu se nás sešlo třináct. Těšili jsme se na vyprávění o Číně, leč nefungující mailová adresa Petra Morce způsobila, že z toho sešlo. A tak byl čas na vzájemné popovídání. 

Únorovou výroční schůzi zahájila prezentace Heleny Ryškové, která připomněla naše loňské besedy. Zástupce Katastrálního pracoviště Brno-venkov Radim Reimer pověděl o činnosti KP za poslední období a také o programu vzdělávání zaměstnanců. A paní Milada Hofmanová přednesla zprávu o hospodaření v roce 2019.

Potom se dostal ke slovu Petr Morc, který se svojí rodinou navštívil v loňském roce Čínu. Zajímavé informace o zájezdu doplnil pěknými fotografiemi.

 

                                           Velká čínská zeď

Na příští besedu 11. března přijde pan doc. Josef Weigel z Ústavu geodézie FAST VUT, svoji přednášku nazval "120 let výuky zeměměřictví na VUT v Brně".

P R O S I N E C  2019

BESEDA

Adventní beseda proběhla tradičně: zazpívali jsme si koledy, v tombole se sešly pěkné dárečky a každý něco vyhrál. Vybrané peníze poputují pod vánoční strom na náměstí Svobody. Nechyběly gratulace prosincovým oslavencům a přípitek na šťastné Vánoce i nový rok. Příště se sejdeme – věřím, že ve zdraví – již 8. ledna 2020, kdy nám Boženka a Petr Morcovi poví o své cestě do Číny.

ŠŤASTNÝ A VESELÝ NOVÝ ROK 2020 !

 

L I S T O P A D  2019

BESEDA

Jak vloni slíbil, tak splnil.  Pan doc. Vlastimil Hanzl, zanícený orientační běžec, nám přišel povědět "něco málo o orientačním běhu a mapách pro orientační běh". Svoji přednášku nazval Tak trochu jiné mapy, tak trochu jiný běh. Byla zaměřena na tvorbu map pro orientační běh na základě podkladů - ortofotomapa a digitálního modelu reliéfu získaného z leteckého laserového skenování. 

    

Orientační běh je moderní sportovní odvětví vytrvalostního charakteru, při němž je nutno se správně a rychle orientovat v neznámém terénu. Sportovištěm pro orientační běh je příroda - lesy, parky - při samotném závodě se závodník pohybuje ve zdravém prostředí na čistém vzduchu. Při závodě se hledají kontrolní stanoviště (kontroly) ve stanoveném pořadí a v nejkratším možném čase. Cestu mezi kontrolami si každý volí podle vlastní úvahy za pomoci mapy, buzoly a stručného popisu kontrol. O úspěchu tedy rozhoduje správná orientace a rychlý běh. 

     

Doc. Hanzl nás seznámil s druhy orientačních běhů, základními pravidly, jednotlivými disciplínami, mapovými podklady a jejich tvorbou, také poradil, jak se pro takový běh obléknout. Vše doprovodil pěknými fotografiem

Naše příští setkání bude 11. prosince. To už budou Vánoce klepat na dveře, tak nezapomeňte na tombolu!

Ř Í J E N  2019

BESEDA

Pro říjnovou besedu si kolegyně Helena Ryšková připravila prezentaci na téma Duchovní řády a kláštery v českých zemích. Vycházela z přednášek na Univerzitě třetího věku při MU. Seznámili jsme se s našimi nejznámějšími řády a jejich kláštery, ať už to byli benediktini (nejstarší), cisterciáci, premonstráti, karmelitáni, augustiniáni, františkáni, kapucíni, minorité a další. Řada z nich působí také v Brně a okolí.  

 

  Benediktinský klášter Rajhrad          Cisterciácký klášter Porta coeli v Předklášteří

             

                           Klášter sester klarisek v Brně-Soběšicích

Z Á Ř Í   2019

BESEDA

Na první poprázdninové besedě jsme přivítali pana doc. Mgr. Kamila Lásku, Ph.D. z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Zajímavá přednáška nám přiblížila český vědecký program výzkumné stanice na Antarktidě. Úvodem pan Láska připomněl české vědce, kteří v historii na Antarktidě působili. Byli to např. Václav Vojtěch (v roce 1929), Antonín Mrkos (v roce 1957), později prof. Pavel Prošek a samozřejmě náš dnešní přednášející. Odborné aktivity pracovníků PřF MU se rozvíjí na ostrově Jamese Rosse, kde byla v roce 2006 vybudována česká vědecká antarktická stanice Johanna Gregora Mendela. Ostrov má dostatečně velkou plochu (cca 2 600 km2), jeho odledněná severní část je jednou z největších antarktických oáz a početné menší ostrovy v jeho okolí umožňují další rozšíření oblasti výzkumů.

V současné době je výzkum odborníků z Přírodovědecké fakulty orientován na výzkum ledovců, studium klimatických podmínek, výzkum složek slunečního záření, měření fotosyntézy antarktických mechů, lišejníků apod., sledování biologické aktivity jezer a další.

(Více informací lze získat na https://polar.sci.muni.cz)

                 Česká vědecká antarktická stanice J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse

  

 

Č E R V E N   2019

BESEDA

Plánovaná výprava Za tajemstvím Etrusků se neuskutečnila, paní ing. Milada Osinová se omluvila a odcestovala na sever. 

Slova se proto ujali účastníci XXV. Mezinárodních slovensko-polsko-českých geodetických dní, které se konaly ve dnech 6. – 8. června 2019 v Bratislavě. Úvodem Helena Ryšková prezentovala přehled všech předcházejících ročníků této tradiční odborné akce, která rotuje mezi třemi státy a letos přišla řada na Slovensko. V programu geodetických dní kromě odborné části bývají také společenská setkání a exkurze. Tentokrát si účastníci mohli vybrat mezi návštěvou automobilky Volkswagen, procházkou po bratislavském nábřeží a výletem, kde byla prohlídka vodní elektrárny Čunovo (stupeň vodního díla Gabčíkovo) spojena s návštěvou muzea moderního umění Danubiana, ležícího na poloostrově nedaleko elektrárny. Helena Ryšková pověděla o Čunovu a Danubianě, Jirka Rydval doplnil o zážitky z prohlídky slovenského hlavního města a Bohoušek Volný informoval o odborné části programu. Příští Mezinárodní geodetické dny se uskuteční za rok v polské Lodži.

Připili jsme pak na zdraví několika jubilantům, narozeným v červnu a červenci, a vzájemně si popřáli krásné léto. Na shledanou v září, kdy se můžeme těšit na přednášku pana doc. Kamila Lásky „Čeští vědci v Antarktidě"!

 

          Nová budova Slovenského národného divadla                                  Danubiana

K V Ě T E N  2019

ZÁJEZD

Letošní jarní zájezd Seniorklubu směřoval do Jeseníků. Po krátké zastávce ve Velkých Losinách jsme navštívili „Sedmý div České republiky“, přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně. Byla postavena v katastru obce Loučná nad Desnou v CHKO Jeseníky. Její horní nádrž je na hoře Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1350 m. Stavba má hned několik českých i evropských „nej“. Je vybavena největší reverzní vodní turbinou v Evropě o instalovaném výkonu 325 MW, elektrárna má spád 510,7 m – největší v České republice.  Do provozu byla uvedena v roce 1996.

              

BESEDA

Velmi zajímavou přednášku Lichtenštejnské hraniční kameny nám přednesl pan Mgr. Matouš Jirák. Tyto kamenné památníčky s iniciálami majitelů panství jsou umístěny v bývalých lichtenštejnských državách. 

 

Hraniční kameny se zkratkou JAFVL - iniciály Josefa Jana Adama z Lichtenštejna (JAFVL = Josef Adam Fürst von Liechtenstein).

Smutná zpráva

Dne 7. května 2019 nás opustil náš kolega pan Miroslav Sojka. Zemřel náhle ve věku nedožitých 85 let. Na našich besedách, kterých se pravidelně zúčastňoval, nám bude velmi chybět.

D U B E N  2019

BESEDA

O práci zeměměřiče v jeskyních nám pověděl pan Ing. Radim Kratochvíl, Ph.D. z Ústavu geodézie FAST VUT v Brně. Věnoval se hlavně jeskyni Býčí skála v Moravském krasu. Ukázal nám skeny mnoha map, pocházejících ze sbírky slavného moravského krasového badatele dr. Karla Absolona (1877-1960) a také řadu snímků z vlastního měření v jeskyni, které dokumentovaly, jak náročné takové měření je.

 

 

 

B Ř E Z E N  2019

BESEDA

Kolega Petr Morc se svojí ženou Boženkou objeli republiku, aby navštívili krajní zeměpisné body Česka. Pořídili také mnoho snímků, kterými doprovodili zajímavé povídání. A tak jsme se dozvěděli, že

Nejzápadnější bod se nachází na česko-německé hranici v Karlovarském kraji u obce Krásná (50°15ʹ7ʺ s.š., 12°5ʹ29ʺ v.d.), nejvýchodnější bod je na česko-polské hranici v Moravskoslezském kraji u obce Bukovec (49°33ʹ1ʺ s.š., 18°51ʹ32ʺ v.d.), nejsevernější bod najdeme na česko-německé hranici v Ústeckém kraji u obce Lobendava (51°3ʹ20ʺ s.š., 14°18ʹ58ʺ v.d.) a nejjižnější bod se nachází na česko-rakouské hranici v Jihočeském kraji u města Vyšší Brod (48°33ʹ9ʺ s.š., 14°19ʹ59ʺ v.d.).

 

V katastru obce Číhošť (sz okresu Havl. Brod v kraji Vysočina) byl geodeticky zaměřen geometrický střed České republiky (těžiště plochy vymezené státní hranicí), jehož zeměpisné souřadnice jsou 49°44ʹ38ʺ s.š., 15°20ʹ19ʺ v.d.). Na místě těžiště v nadmořské výšce 527,9 m byl 12. prosince 2006 vztyčen pamětní kámen.

 

Ještě lze doplnit, že nejvyšším přirozeným bodem ČR je vrchol Sněžky na česko-polské hranici s nadmořskou výškou 1603 m n.m. (Absolutně nejvyšším bodem České republiky je vrchol vysílače na Pradědu, který se nachází v nadmořské výšce 1638 m n.m.) a nejnižším bodem je hladina řeky Labe u Hřenska na česko-německé hranici, kde Labe opouští české území, s nadmořskou výškou 115 m n.m.

Další zajímavost se nachází v Kouřimi (okr. Kolín ve Středočeském kraji), a to Astronomický střed Evropy, průsečík 15. poledníku vých. délky a 50. rovnoběžky sev. šířky. Na kouřimském náměstí je postaven památník.

   

 

Ú N O R  2019

VÝROČNÍ BESEDA

Na únorovou besedu pravidelně zveme představitele Katastrálního úřadu, Zeměměřického a katastrálního inspektorátu, Ústavu geodézie FAST VUT a Českého svazu geodetů a kartografů, aby nás seznámili s aktuálním děním na svých působištích. Jako první promluvil  ředitel Katastrálního úřadu pro Jihomoravský kraj pan Ing. Josef Kamera. Hovořil o organizační struktuře úřadu, vývoji počtu zaměstnanců, postupu digitalizace katastrálních map, o probíhajícím novém mapování i rozvoji KÚ v letech 2017 a 2018. Ředitel ZKI se letos omluvil. Za Ústav geodézie FAST VUT v Brně a zároveň za Český svaz geodetů a kartografů vystoupil pan doc. Ing. Jiří Bureš, Ph.D. Připomněl, že VUT v Brně slaví letos 120 let od svého založení, stejně jako obor geodézie a kartografie, který je jeho součástí od samého začátku. K tomuto výročí jsou připraveny odborné semináře a další akce. ČSGK ve spolupráci se Spolkem zeměměřičů pořádá každoročně několik odborných akcí, nejbližší z nich, seminář Geodézie ve stavebnictví, bude 28. 2. 2019 na Výstavišti. Z hostů nakonec krátce vystoupila ředitelka Katastrálního pracoviště Brno-venkov paní Ing. Bc. Zina Matušková.

Naše besedy, které se uskutečnily v roce 2018, připomněla souhrnná prezentace, kterou připravila Ing. Helena Ryšková. Seznámila účastníky také s programem besed na letošní rok. V březnu to bude přednáška o krajních zeměpisných bodech České republiky.

 Na závěr paní Milada Hofmanová přednesla zprávu o hospodaření klubu za minulý rok a návrh rozpočtu na rok 2019.

L E D E N  2019

BESEDA

Pro první besedu roku 2019 připravil náš kolega Jiří Rydval zajímavou prezentaci o pravidelně se opakující odborné akci INTERGEO, v roce 2018 konané ve Frankfurtu nad Mohanem. Účastníci zájezdu kromě Intergea a prohlídky Frankfurtu navštívili i další německá města. Poutavé vyprávění doprovázela řada hezkých fotografií.

       

P R O S I N E C  2018

Smutná zpráva

V pátek 7. prosince jsme se v brněnském krematoriu rozloučili s naší milou kolegyní, paní Eliškou Vlkovou, která zemřela 30. listopadu 2018 ve věku 74 let. Celá léta pracovala v brněnské Geodézii, po odchodu do důchodu jsme se s ní pravidelně setkávali v Seniorklubu. Spolu s manželem Zdeňkem nechyběli téměř na žádném zájezdu. Milovala svoji rodinu, těšila se z úspěchů vnoučat. Svojí přátelskou, radostnou povahou si Eliška získávala všechny kolem sebe. Ani v poslední době, poznamenané těžkou nemocí, neztrácela úsměv a nezdolný optimismus.                                                                       

                    Eliško, budeš nám moc chybět. Nezapomeneme!

 

_________________________________________________________________________

Koncem listopadu nás opustila paní Jindra Sovová. Dříve pracovala v účtárně v Geodézii, potom na besedách Seniorklubu nás pravidelně seznamovala s kulturním děním v Brně a zajišťovala nám vstupenky do divadla. Zemřela ve věku 92 let.

Budeme na ni s úctou vzpomínat.

                                  

 B E S E D A

Úvod adventní besedy patřil vzpomínce na ty, kteří nás v tomto roce opustili. Pak následoval tradiční program. Jitka Přikrylová přečetla jména prosincových oslavenců, připili jsme jim na zdraví. Vzhledem k předvánočnímu času jsme si zazpívali koledy a pak proběhla tombola, jejíž výtěžek půjde pod vánoční strom na náměstí Svobody. Dárečků bylo hodně, na každého se dostalo.

Příští setkání Seniorklubu bude 9. ledna 2019, kdy nám kolegové Jirka Rydval a Bohoušek Volný poví, jaké to bylo loni na Intergeu.

Tak šťastné a veselé a na shledanou ve zdraví v novém roce 2019!

L I S T O P A D  2018

B E S E D A

Vyslechli jsme zajímavou přednášku pana doc. Vlastimila Hanzla z Ústavu geodézie FAST VUT v Brně, nazvanou Bezpilotní prostředky ve fotogrammetrii, mobilní a přenosné laserové systémy, jeřábová fotogrammetrie. Nosiči přístrojů mohou být vrtulníky, letadla s pevným křídlem apod., snímače jsou kamery, laserové skenery, závěsné videosystémy aj. Využití těchto prostředků je velmi široké, např. v archeologii, zaměření památek, pobřežních zón, lomů, v lesnictví, při zaměřování vedení, monitoring potrubí a další. K mobilnímu mapování se používají nejen auta (zaměření komunikací, železnic), ale také přenosné systémy, tzv. batohy, které si nese měřič na zádech. Při jeřábové fotogrammetrii pořizují kamery z jeřábů denně snímky, které slouží jako podklady pro tvorbu 3D modelu konstrukce stavby, také pro revizi a dokumentaci. Bezpilotní prostředky nacházejí využití též v logistice, kdy lehké zásilky, např. léčiva, potraviny, jsou doručovány pomocí dronů.

            Přednáška nás velmi zaujala a těšíme se na další novinky, které nám pan doc. Hanzl přijde povědět příští rok (už to slíbil!).

 

Ř Í J E N  2018

B E S E D A

Letos v říjnu uplyne 100 let od vzniku samostatného Československa. Proto také říjnová beseda byla zaměřena k tomuto výročí. Naše kolegyně Helena Ryšková připravila přednášku o tom, jak vznikaly státní hranice od roku 1918, jak se změnily po Mnichovské dohodě, potom po druhé světové válce a nakonec po rozpadu Československa v roce 1993. Prezentace ukázala také obrázky mezníků a zvlášť se věnovala dřívějším i současným trojmezím.

      

Na příští besedu 14. listopadu přijde pan doc. Vlastimil Hanzl z VUT a seznámí nás s novinkami ve fotogrammetrii.

 

Z Á Ř Í  2018

B E S  E D A

Snad žádná organizace na světě se nemůže pochlubit jako Sokol tím, že její tradiční slavnostní akce se koná již ve třetím století – v případě sokolských sletů v 19., 20. a 21. století. A také tím, že po celou tuto dobu má i mezinárodní rozměr – již od druhého všesokolského sletu v roce 1891 přijíždějí cvičenci a hosté ze zahraničních sokolských jednot. Všesokolské slety se většinou konaly po zhruba 6 letech, kromě období, kdy Sokol oficiálně nemohl působit – v době obou světových válek a v době komunistického režimu.

I když se slety konaly napříč stoletími (ten první 1882, letošní všesokolský slet byl v pořadí šestnáctý), nikdy neustrnuly v minulosti, ale skladby i celý sletový program vždy odpovídaly dané době a životu tehdejší společnosti. I to je jeden z důvodů, proč slety oslovují i současnou společnost, současné generace. Součástí sletů jsou vedle hromadných tělocvičných vystoupení rovněž různé sportovní soutěže, pódiová vystoupení a také bohatý kulturní doprovodný program.

Letošní XVI. všesokolský slet se konal první týden v červenci v Praze ve vršovické Eden aréně. Byl zahájen slavnostním průvodem centrem Prahy, odpolední ekumenická mše, kterou celebroval kardinál Dominik Duka, se konala v katedrále sv. Víta. Slet byl pak slavnostně zahájen večer v Národním divadle představením Naši furianti. Hru Ladislava Stroupežnického nastudovaly sokolské ochotnické soubory – bylo to poprvé, co na prknech naší první scény celé představení odehrál ochotnický soubor. Součástí sletového týdne bylo také vystoupení sokolů z oblasti výkonnostního a vrcholového sportu v O2 aréně, výstavy, koncerty a vyvrcholením byly dva programy hromadných vystoupení. Účastníci byli nejen z ČR, ale také z řady evropských zemí i ze zámoří, z USA, Kanady a Austrálie. Slet se konal jako součást oslav 100. výročí vzniku Československa a tomu odpovídala i jedna z hromadných skladeb, nazvaná Spolu, a také to, že při zahájení zazněla česká i slovenská státní hymna a byly vztyčeny vlajky obou států.

O historii všesokolských sletů pověděla účastnice několika z nich, včetně toho letošního, Helena Ryšková.

Č E R V E N  2018 

B E S E D A

Naše kolegyně paní Milada Osinová podnikla cestu do Jihoafrické republiky, odkud si kromě mimořádných zážitků přivezla mnoho fotografií a videí, z nichž jsme část mohli na besedě sledovat. V úvodu nás cestovatelka seznámila s historií země a poté jsme viděli záběry hlavně z Krugerova národního parku, kdy účastníci zájezdu projížděli v otevřeném voze safari a mohli pozorovat zdejší zvěř, jako třeba antilopy impaly, divoká prasata, lvy, gepardy, hyeny, buvoly, krokodýly (Crocodille River) a také slony, kteří jsou zde největší pohromou, protože devastují krajinu. Krugerův národní park je nejstarším africkým parkem, vznikl už v roce 1902. A protože paní Osinová má zážitků mnoho, slíbila, že přijde ještě jednou s pokračováním. Máme se tedy na co těšit.

 

    Teď nás čekají dva měsíce prázdnin. Připili jsme na zdraví červnovým a červencovým oslavencům i na ty prázdniny a popřáli si vzájemně, ať je prožijeme ve zdraví.

    Na shledanou na besedě 12. září 2018, kdy si vzhledem k letošnímu konání XVI. všesokol- ského sletu (5. a 6. 7. v Praze) připomeneme nejen tento slet, ale i historii všech předcházejících.

K V Ě T E N  2018

B E S E D A

Všestranná sportovkyně, zejména cyklistka (bývalá čs. reprezentantka v dráhové i silniční cyklistice, dvojnásobná vicemistryně světa v dráhové cyklistice, devítinásobná mistryně světa v jízdě na vysokém kole a mnohonásobná mistryně republiky v různých cyklistických disciplínách) Iva Zajíčková-Stafová se po skončení závodní kariéry věnovala mj. horolezectví – dvakrát vylezla na vrchol Kilimandžára Uhuru, zdolala Mont Blanc a také Pik Lenina v Pamíru. Když po roce 1980 žila několik let v Rakousku, hrála fotbal za rakouský národní tým žen a vloni se začala věnovat také rychlobruslení – a to letos v březnu oslavila kulaté jubileum (*1948)! Tato drobná, usměvavá dáma nám na květnové besedě pověděla různé zajímavosti ze světa vrcholové cyklistiky, vyprávění doplnila nejen dobovými fotografiemi, ale přinesla s sebou na ukázku různé cyklistické dresy, svoje medaile, vítězné šerpy a další dokumenty, a ochotně odpovídala na naše dotazy. Bylo to zajímavé a příjemné setkání.

     

                                                __________

Změna termínu červnové besedy – je přesunuta na středu 6. června 2018.

 

Z Á J E Z D

Jarní zájezd do Litomyšle byl poznamenán deštěm, přesto převládala dobrá nálada a spokojenost.

 

 

D U B E N  2018

B E S E D A

Přednáška pana prof. Rostislava Brzobohatého (PřF MU) Hromadná vymírání v histo-rii Země a jejich příčiny nás velmi zaujala, stojí za to zde uvést její anotaci:

Vedle průběžného vymírání živočišných i rostlinných druhů prožívala naše planeta v geo-logické minulosti i velké a náhlé decimace života. Tzv. hromadná (masová) vymírání představují vymizení relativně velkého procentuálního podílu druhů (>75%) různých taxonomických skupin během krátkého úseku geologického času (103-106 roků) v globálním měřítku.

Během posledních 500 milionů let zažila naše planeta čtyři takové situace. Roli při nich mohly hrát či hrály změny úrovně oceánské hladiny, desková tektonika a rozmístění litosférických desek na planetě, změny směrů oceánských proudů spolu se změnami klimatu a nástupem odkysličení oceánů, uvolnění metanu z dnových oblastí oceánů, zalednění (chladná:teplá období), intenzívní vulkanická činnost, dopady velkých mimozemských těles, stav biosféry a jejích vnitřních vztahů, stav slunce a dalších vesmírných fenoménů. Souběh negativních vlivů těchto fenoménů vede nebo může vést k hromadným vymíráním. Jakkoliv byla vymírání z pohledu tehdejšího života záporným jevem, sehrála i pozitivní roli tím, že umožnila obrovské inovace a podporovala zvyšování rozmanitosti života.

Současný stav planety je výrazně ovlivňován lidskou činností a člověk začíná být považován za fenomén spouštějící další hromadné vymírání. Stav planety a role člověka na ní klade otázky po sebereflexi a aktivní úloze v evoluci. Varuje před vyvoláním prvního globálního úderu planetárnímu ekosystému, zdůrazňuje nutnost snižování negativních vlivů na prostředí a nabádá nás rozvíjet naši obratnost při manipulaci s informacemi rychleji než naši spotřebu energie.

B Ř E Z E N  2018

B E S E D A

Loňský ročník mezinárodního veletrhu INTERGEO 2017 se konal v Berlíně a Spolek zeměměřičů Brno již tradičně uspořádal zájezd. Kromě Berlína navštívili také Postupim, Drážďany, Míšeň a Saské Švýcarsko. Účastníky tohoto zájezdu byli i někteří naši členové a jeden z nich, Jiří Rydval, nám o tom pověděl mnoho zajímavého, vše doprovázené fotografiemi. 

Zájezd do Litomyšle bude 17. května, někteří už jsme se přihlásili.

 

Ú N O R  2018 

V Ý R O Č N Í   B E S E D A

Únorová beseda proběhla v tradičním stylu. Slovo dostali nejprve hosté. Ředitel Katastrálního úřadu pro Jm kraj Josef Kamera a ředitel Zeměměřického a katastrálního inspektorátu v Brně Jiří Káčerek nám pověděli o novinkách na svých pracovištích i o výhledech do budoucna, ředitelka Katastrálního pracoviště Brno-venkov Zina Matušková se ve svém vystoupení věnovala revizi katastru nemovitostí. Připomněla, jak má vlastník postupovat při ohlašování změny údajů KN, aby se odstranily rozdíly mezi skutečným a evidovaným stavem. Prezentace Heleny Ryškové připomněla loňské besedy a paní Milada Hofmanová přednesla zprávu o hospodaření. Konstatovala, že máme rezervu a můžeme letos uspořádat dva zájezdy. František Nádeníček už jeden chystá, a to do Litomyšle, kam bychom se měli vypravit v květnu, ten druhý by se mohl uskutečnit na podzim.

L E D E N  2018

B E S E D A

Na první besedu po Novém roce jsme pozvali pana ing. Vilibalda Bezdíčka, který měl pro nás připravenou pěknou prezentaci o méně známých či dokonce zapomenutých pamětních deskách osobností, které působily v Brně nebo mají k němu blízký vztah. Byli jsme překvapeni, o kolika z nich jsme nevěděli - je třeba to co nejdříve napravit.

Obr. 1: Malířka Anna Ticho (1894-1980), rodný dům Zelný trh 1

Obr. 2: Houslista Heinrich W. Ernst (1812-1865), rodný dům Křenová 20

 

          Obr. 1                                             Obr. 2

 

P R O S I N E C  2017

A D V E N T N Í   B E S E D A

Prosincová beseda Seniorklubu bývá ve znamení blížících se Vánoc. Tak tomu bylo i na sv. Lucii, 13. prosince 2017. Ale než jsme se dostali k tradičnímu programu, přivítali jsme mezi sebou poprvé našeho milého kolegu, čerstvého devadesátníka (nar. 28.11.1927), pana Ing. Josefa Pukla. Gratulace provázelo promítnutí některých, dnes už se dá říci historických, fotografií, které přivezl z Uherského Brodu další vzácný kolega, Ing. Jiří Řihák. Z Uherského Brodu přijely také dvě gratulantky, takže sláva i radost oslavence byly veliké. Nechybělo bohaté pohoštění a pak už přišly na řadu koledy, zpívané pod vedením Jiřinky Třeškové. Losování tomboly přineslo radost výhercům a vybraných 610 Kč poputuje do kasičky pod vánoční strom na náměstí Svobody. Tak šťastné a veselé a na shledanou ve zdraví v novém roce 2018! 

První beseda v roce 2018 bude ve středu 10. ledna.


L I S T O P A D  2017

B E S E D A

Pan doc. Vlastimil Hanzl z Ústavu geodézie FAST VUT v Brně si pro nás připravil výbornou přednášku o nejnovějších způsobech fotogrammetrického skenování, které patří k současným nejmodernějším trendům v geodézii. Hlavní předností je rychlost pořízení dat v terénu při zachování vysoké přesnosti určení bodu. Zajímavá prezentace nám přiblížila široké možnosti využití jak pozemního tak leteckého skenování, např. získání 3D modelu zaměřovaného objektu, digitalizace průmyslových prostor a památek, využití v archeologii, skenování zarostlých prostor, přesný výpočet kubatur a další. Přednášku jsme vyslechli s velkým zájmem.

 

Ř Í J E N  2017

B E S E D A

Až z Ostravy k nám přijela bývalá vynikající gymnastka, paní Adolfina Tačová, aby nám pověděla o svých zážitcích z olympiád a dalších mistrovských závodů. Dolfi Tačová se zúčastnila OH v Římě 1960 a v Tokiu 1964, kde byla po boku Evy Bosákové nebo Věry Čáslavské důležitou součástí reprezentačního družstva, které na obou hrách získalo stříbrné medaile. Mezi její individuální úspěchy patří čtvrté místo na přeskoku na olympiádě v Římě 1960 a právě v přeskoku vyhrála třikrát mistrovství Československa a v roce 1959 byla absolutní šampionkou v osmiboji. Po zranění a ukončení aktivní kariéry vystudovala obor trenérství, věnovala se činnosti trenérky a stala se také mezinárodní rozhodčí. Na besedě jsme se dozvěděli různé zajímavosti ze zákulisí vrcholového sportu a Dolfi nám ochotně odpovídala na naše dotazy. Byl to příjemně strávený čas se sympatickou a skromnou vynikající sportovkyní.

  

 

Dolfi Tačová s Věrou Růžičkovou, Danou Zátopkovou a Věrou Čáslavskou na Plese olympioniků, na druhém obrázku v našem Seniorklubu 11. října 2017

Z Á Ř Í  2017

B E S E D A

V jednom z loňských čísel časopisu Zeměměřič vyšel zajímavý článek od Radka Petra, šéfredaktora Zeměměřiče, nazvaný Bůh přeměřuje Zemi. Vychází v něm z knihy Frant. Kadeřávka Geometrie a umění v dobách minulých, kde autor v kapitole o Kolmém a šikmém promítání píše: "Stanovení  hlavních bodů chrámového půdorysu bývalo výsadou, která příslušela králům". Dokládají to fotografie reliéfů ze staveb, pocházejících z doby až 2300 let př. Kristem. Článek v Zeměměřiči popisuje také staré metody vytyčování jednoduchých půdorysů apod. Prezentace, kterou připravila Helena Ryšková, nám zprostředkovala seznámení s těmito zajímavostmi z našeho oboru. 

   

 Č E R V E N  2017

Smutná zpráva

V pátek 9. června 2017 zemřela po těžké nemoci naše kolegyně paní Alena Sojková. Mnoho let pracovala v provozu mapování, později na Katastrálním pracovišti Brno-město. V Seniorklubu se pak starala o zájezdy, během svého působení připravila a bezvadně zorganizovala 26 úspěšných zájezdů. Opustila nás ve svých 77 letech. Poslední rozloučení s paní Sojkovou se koná v pátek 16. června od 14 hodin v brněnském krematoriu.

    

Alenko, děkujeme, budeme s vděčností vzpomínat.

________________________________________________

B E S E D A

Letos v květnu proběhly ve Varšavě již 23. Mezinárodní polsko-česko-slovenské geodetické dny. Tato odborná i společenská akce se koná pravidelně každý rok a rotuje mezi těmito třemi státy. Každé z těch setkání má svoji specifickou atmosféru, kromě odborných přednášek připravují pořadatelé také zajímavý doprovodný program - exkurze, sportovní utkání, společenské večery aj. Z našich seniorů se pravidelně účastní mj. Bohuslav Volný, Jiří Rydval nebo Helena Ryšková, která o této dnes již tradici připravila prezentaci. Příští Mezinárodní česko-slovensko-polské geodetické dny budou koncem května 2018 v Praze.

K V Ě T E N  2017

B E S E D A

Kongres a veletrh z oboru geodézie, geoinformatiky a kartografie INTERGEO 2016 se tentokrát konal v Hamburku. K této příležitosti uspořádal Spolek zeměměřičů Brno zájezd a mezi účastníky byli také naši kolegové Jiří Rydval a Bohuslav Volný. V rámci zájezdu byla zahrnuta i návštěva Dánska a Švédska (mj. Odense, Kodaň, Malmö). Ing. Jiří Rydval pro nás připravil prezentaci, která obsahovala nejen informace z Intergea, ale také cestovatelské zážitky a historické zajímavosti z navštívených míst. Letošní Intergeo 2017 se uskuteční na podzim v Berlíně.

D U B E N  2017

Z Á J E Z D

Jarní zájezd nás zavedl do jihočeské Třeboně. Prošli jsme se městem, které je památkovou a přírodní rezervací, prohlédli si zámek a Schwarzenberskou hrobku a někteří absolvovali pěknou procházku kolem Světa. I přes chladné počasí se zájezd vydařil.

         Třeboň, Masarykovo náměstí                        Schwarzenberská hrobka

B E S E D A

Po delší odmlce jsme opět přivítali paní Ing. Ivu Stafovou Zajíčkovou, vynikající sportovkyni, držitelku mnoha medailí a domácích i světových mistrovských titulů v cyklistice. Iva Zajíčková se věnuje i jiným sportům, dvakrát zdolala Kilimandžáro a v loňském roce podnikla velehorskou túru v Himálaji. O této zajímavé a dobrodružné cestě a také o Nepálu nám přišla povědět. Svoje poutavé vyprávění doplnila fotografiemi a videem. Patří jí za to náš obdiv a dík. 

   

  

Kolega František Nádeníček informoval o chystaném zájezdu do Třeboně, který se uskuteční ve čtvrtek 27. dubna 2017.  Kontakt:  fnadenicek@gmail.com  ,tel. 604 746 137 

B Ř E Z E N  2017

B E S E D A

Velmi zajímavou přednášku s prezentací fotografií a videem o působení českých vojáků v Afghánistánu jsme vyslechli od jednoho z nich, kapitána ing. Tomáše Dedery ze Základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, který v Afghánistánu strávil přes 4 měsíce. 

 

________________________________________________________

Bohužel, přišla další smutná zpráva: v sobotu 18. března 2017 zemřel ve věku nedožitých 87 let pan Ing. Martin Ištvánek. Znali jsme ho jako odborníka speciálních prací, později jako vedoucího oddělení technické dokumentace. Poslední rozloučení s Martinem Ištvánkem bude v pondělí 27. března od 10:30 hodin v brněnském krematoriu. 

Čest jeho památce. 

Ú N O R  2017

V Ý R O Č N Í  B E S E D A

Na únorové výroční besedě jsme přivítali tradiční hosty: ředitele Katastrálního úřadu pro Jm kraj Josefa Kameru, ředitelku Katastrálního pracoviště Brno-venkov Zinu Matuškovou a ředitele Zeměměřického a katastrálního inspektorátu v Brně Jiřího Káčerka. Pánové Kamera a Káčerek nás seznámili se současným stavem i výhledem do budoucnosti svých pracovišť, Zina Matušková nás velmi mile překvapila prezentací dnes už historických fotografií z kronik brněnské Geodézie. Mohli jsme tak vzpomenout na bývalé kolegy, z nichž mnozí již na nás hledí z geodetického nebe. Po vystoupení hostů pak Helena Ryšková představila prezentaci, shrnující témata loňských besed, Milada Hofmanová přednesla zprávu o hospodaření Seniorklubu a František Nádeníček nás seznámil s návrhem na zájezdy v letošním roce - máme se na co těšit!

Na příští besedu přijde kapitán Ing. Tomáš Dedera, který jako český voják působil několik měsíců v Afghánistánu.

____________________________________________

SMUTNÉ ZPRÁVY      

   L. Medková          J. Tomášková

V únoru nás opustily dvě naše dlouholeté spolupracovnice. Dne 4. 2. 2017 se rodina, přátelé a známí rozloučili s paní Josefou Tomáškovou, která zemřela ve věku 91 roků a dne 22. 2. 2017  v téměř 90 letech zemřela paní Ludmila Medková. 

Budeme na ně rádi a s úctou vzpomínat. 

L E D E N  2017 

B E S E D A

Nový rok 2017 jsme zahájili ve sportovním duchu. Pan Aleš Rucký (Geoobchod Pardubice) nám pověděl o svých zážitcích z přeplavání kanálu La Manche. Svůj sportovní sen uskutečnil 1. srpna 2015 po dlouhodobé poctivé přípravě. Trasu z anglického Doveru do francouzského Calais uplaval za 12 hodin a 12 minut. I když vzdušná vzdálenost mezi břehy je 34 km, vlivem mořských proudů musí plavec zdolat 40 až 50 km. Aleš Rucký, narozený v roce, kdy kanál přeplaval jako první Čech František Venclovský (1971), se stal 20. českým plavcem, 1300. na světě a prvním zeměměřičem, který to dokázal. Zaslouží si náš obdiv a blahopřání! 

 

P R O S I N E C  2016

Tak už o nás vědí až v Praze!

A prostřednictvím časopisu ZEMĚMĚŘIČ v celé republice. V čísle 11+12/2016 je našemu Seniorklubu věnována celá dvoustrana (viz www.zememeric.cz).

A D V E N T N Í   B E S E D A

Prosincová beseda proběhla tradičně v předvánočním duchu. Nechyběly koledy ani tombola, jenom chyběli někteří kolegové. Snad je odradila ledovka, která byla v Brně už od rána. My děvčata jsme probrala stav vánočních příprav v rodinách a všichni jsme si vzájemně popřáli pěkné Vánoce a šťastný nový rok. A taky nás kolega Petr Morc vyfotil. Byl na to velmi odborně připraven a na fotce je s námi. Příště se sejdeme 11. ledna 2017. Měli bychom se dozvědět jaké to je, přeplavat kanál La Manche.

L I S T O P A D  2016

B E S E D A

Brno bylo díky své poloze na obchodních trasách vždy multikulturním městem. Od pradávna zde vedle sebe žila komunita česká, židovská a německá. Všechny město ovlivnily a zanechaly v něm stopy své kultury. Dnešní přednáška naší kolegyně Heleny Ryškové se věnovala historii Židů v Brně, a to od počátků židovského osídlení Brna ve 13. století přes období, kdy byli Židé na desítky let z Brna vypovězeni, jejich postupný návrat, významný podíl na rozvoji průmyslu, ovlivnění kultury, architektury a společenského života v Brně zejména ve 20. letech minulého století, jejich tragický osud za nacistické okupace až po současnost. Přednáška začínala historií, následovala pasáž o brněnských synagogách, architektuře, osobnostech a končila na židovském hřbitově (jak taky jinak).

                           Židovská brána                                          Hrob Huga Haase

 

Příští beseda 14. prosince bude již adventní - nezapomeňte na dárečky do tomboly!

Ř Í J E N  2016

B E S E D A

Na další přednášku pana prof. Antonína Přichystala jsme se těšili. Pojednávala o egyptských pyramidách, nejznámějším divu antického světa, nejen jako o turistické zajímavosti, ale také z pohledu geologa a archeologa. Pan profesor se ve své přednášce věnoval zejména pyramidám v Gíze, které jsou řazeny mezi 7 divů světa a jsou dnes jedinými stavbami z tohoto seznamu, které se dochovaly až do současnosti. Připomněl také arabské přísloví: "Pyramidy nemají strach z času, ale čas má strach z pyramid."

            

 

Z Á Ř Í  2016

 B E S E D A

Na prvním poprázdninovém setkání jsme přivítali pana prof. Antonína Přichystala z Přírodovědecké fakulty MU, který nám pověděl, na čem stojí Brno - aneb Brno pohledem geologa. Dozvěděli jsme se zajímavosti o mnoha geologických lokalitách v Brně a nejbližším okolí, jako jsou Hády, Bílá hora, Stránská skála, Šumbera, Velká Klajdovka nebo Rudice a Moravský kras. A tak při turistických vycházkách máme co poznávat.

Pan prof. Přichystal přijde také v říjnu, jeho přednáška bude o nejznámějším divu antického světa, egyptských pyramidách.

Č E R V E N  2016

B E S E D A

Téma červnové besedy bylo "15. světová gymnaestráda, Helsinky 2015". Gymnaestrády jsou významné sportovní události pořádané světovou gymnastickou organizací FIG (podobnost se zkratkou Mezinárodní federace zeměměřičů FIG je čistě náhodná). Konají se každé 4 roky a účastní se jich kolem 22-24 tisíc účastníků. Jedná se o přehlídku pódiových a hromadných skladeb z oblasti Sportu pro všechny. Československo a později Česká republika se účastní od roku 1991. Té patnácté, která se konala v červenci 2015 v Helsinkách, se spolu s dalšími víc jak 800 cvičenci z ČR (převážně z České asociace sportu pro všechny a České obce sokolské) zúčastnila i naše kolegyně Zuzana Maršíková. Přišla teď mezi nás, starší, a velmi poutavě nám vyprávěla o svých zážitcích. Kromě pěkných fotek jsme shlédli i zajímavá videa. Milá Zuzko, díky!

  

  

 


K V Ě T E N  2016

B E S E D A

Letos 14. května uplynulo 700 let od narození českého krále a římského císaře, Otce vlasti Karla IV. Osobnost jednoho z nejvýznamnějších panovníků vrcholného středověku připomněla prezentace, kterou připravila Helena Ryšková.

Karel IV. byl neobyčejně vzdělaný a inteligentní, hovořil pěti jazyky. Svou moc využil ke zkonsolidování českého státu, který byl od jeho doby znám  jako Koruna česká. Jako císař byl také autorem nejvýznamnějšího říšského ústavního zákona Zlaté buly, který platil až do zániku Svaté říše římské roku 1806. Ta mj. upravovala vztah českého státu k říši a potvrzovala výjimečné a nezávislé postavení v rámci říše. Jako panovník širokého politického a kulturního rozhledu usiloval Karel IV. o zvelebení českých zemí. Proslul především založením univerzity v Praze, která nese jeho jméno, výstavbou Nového Města pražského, stavbou Karlova mostu přes řeku Vltavu v Praze a hradu Karlštejna i mnoha dalšími počiny (kláštery Emauzy, Karlov aj.). Karel také dosáhl významné územní expanze českého státu. Byl též literárně činný, napsal vlastní životopis Vita Caroli.

Protože v rámci oslav tohoto výročí budou na Pražském hradě vystaveny Korunovační klenoty, závěr prezentace byl věnován také této významné národní kulturní památce.

 

Z Á J E Z D

Májový zájezd nás zavedl nejprve na Kunětickou horu nedaleko Pardubic. Za poměrně chladného počasí jsme vystoupali ke zřícenině hradního komplexu, který stál na Kunětické hoře již v druhé polovině 14. století. Od 15. stol. patřil rodu Pernštejnů. Historii hradu nám pověděl průvodce a potom jsme sami prolézali mezi zachovalými hradními zdmi a z věže pohlíželi široko daleko do kraje. Dozvěděli jsme se také, že v sedmdesátých letech minulého století se na "Kuňce" natáčel TV seriál Arabela, takže jsme vlastně navštívili Rumburakův hrad. 

                        Kunětická hora                                            Kutná Hora

    

Dalším cílem byla Kutná Hora, významná městská památková rezervace, zapsaná na seznamu UNESCO. Její historie souvisí s těžbou stříbra a stříbrných rud (ve 13. stol. poskytoval zdejší revír zhruba jednu třetinu produkce stříbra v Evropě). Vedoucí našeho zájezdu, kolega ing. František Nádeníček, nám rozdal plánky města a tak jsme ve skupinkách procházeli uličkami historického centra. Úžasný gotický chrám sv. Barbory nás doslova uchvátil. Obdivovali jsme i další památky, kostel sv. Jakuba, Vlašský dvůr, Hrádek, kde je České muzeum stříbra, Kamennou kašnu, Morový sloup, Kamenný dům, rodný dům J.K.Tyla aj., které jsou pěkně udržované. Zájezd se vydařil a snad se můžeme těšit na další, který by mohl být na podzim. Peníze prý na to jsou (říkala paní Jarka Bočková).

D U B E N  2016

B E S E D A

Kolega Jiří Rydval nám pověděl o zájezdu Spolku zeměměřičů Brno na Intergeo 2015. Veletrh Intergeo se koná každoročně v některém z německých veletržních měst, v roce 2015 to byl Stuttgart. Kromě Intergeo výprava navštívila také Švýcarsko, a to Heerbrugg, Kostnici, Lucern, Ledovcový park, Rýnské vodopády, Curych, Bodamské jezero a vyjela zubačkou na alpský vrchol Pilatus. Zajímavé vyprávění provázela prezentace mnoha pěkných fotografií z navštívených míst.

       

                   INTERGEO 2015                                                CURYCH

       

              KOSTNICE, Husův dům                                           LUCERN

 

POZVÁNKA NA ZÁJEZD

V úterý 17. května 2016 pořádá Seniorklub zájezd do Kutné Hory a na Kunětickou horu. Odjezd autobusu je v 7 hodin od Bohémy (Rooseveltova ul.). Několik míst je ještě volných, zájemci se mohou přihlásit u Ing. Nádeníčka (fnadenicek@gmail.com)

 

B Ř E Z E N  2016

B E S E D A

Dnes k nám po delší odmlce přišla paní Magda Pokorná. Byla to její už desátá návštěva v našem Seniorklubu a doufáme, že ne poslední. Paní Magda navštívila v loňském roce Izrael a Jordánsko. Přivezla si spoustu poznatků a zážitků, o které se s námi prostřednictvím svých krásných fotografií a poutavého vyprávění podělila. Bylo to pro nás velmi zajímavé a poučné. Díky!

   

Ú N O R  2016

V Ý R O Č N Í   B E S E D A

Hlavními tématy výroční besedy byly zpráva o činnosti za minulý rok a návrh programu na rok letošní.

Ani letos jsme neporušili tradici a přivítali jsme hosty: ředitele Katastrálního úřadu pro Jm kraj pana Josefa Kameru, ředitelku Katastrálního pracoviště Brno-venkov paní Zinu Matuškovou, ředitele Zeměměřického a katastrálního inspektorátu pana Jiřího Káčerka a zástupce Ústavu geodézie VUT v Brně a Českého svazu geodetů a kartografů (ČSGK) pana Jiřího Bureše. Velmi rádi a se zájmem jsme vyslechli jejich příspěvky, neboť fungování a problémy KÚ, kde jsme mnozí léta a rádi pracovali, nás stále velmi zajímá, stejně tak informace o činnosti ČSGK, Spolku zeměměřičů Brno a Ústavu geodézie VUT. Prezentace, kterou připravila paní Helena Ryšková, nám připomněla loňské besedy. 

Paní Milada Hofmanová přečetla zprávu o hospodaření Seniorklubu v loňském roce. Paní Alena Sojková nám oznámila, že ze zdravotních důvodů nemůže nadále organizovat oblíbené zájezdy. Za dobu svého výtečného působení Alenka Sojková stačila od roku 2001 znamenitě připravit a zorganizovat 26 úspěšných zájezdů, za což jí patří upřímný dík!

Přípravy letošního jarního zájezdu se ujali František Nádeníček a Bohuslav Volný, kteří nás na příští besedě budou informovat, kdy a kam pojedeme. (Padly návrhy na jižní Čechy, Kutnou Horu nebo návštěvu technického muzea ve Vítkovicích.) 

 

L E D E N  2016

B E S E D A

Na první letošní besedě se s námi ing. Radim Reimer podělil o svoje zážitky ze dvou cest do Rumunského Banátu, které podnikl s CK Kudrna.